Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:19

Informacje o projekcie

Nowe ścieżki rowerowe w Powiecie Dzierżoniowskim
Nowe ścieżki rowerowe w Powiecie Dzierżoniowskim

Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska wraz z Powiatem Dzierżoniowskim oraz Gminą Pieszyce zrealizowali wspólnie projekt pod nazwą: „Udostępnianie zasobów przyrodniczych poprzez budowę ścieżek rowerowych na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego”. Inwestycja ta wykonana została przy dużym wsparciu z Regionalnego Program Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020.

25.06.2019 08:29
Rezerwat Przyrody Bukowa Kalenica
Rezerwat Przyrody Bukowa Kalenica

„Bukowa Kalenica” jest to leśny rezerwat przyrody o pow. 27,96 ha. Obejmuje szczytowe partie Słonecznej i częściowo Kalenicy oraz ich zbocza powyżej 700 m leżące na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Lasy te objęto ochroną już w 1949 roku, ale formalnie rezerwat przyrody utworzono w 1962 roku. Obejmuje jeden z najwyżej rosnących w Górach Sowich lasów bukowych typu górskiego. Przeważa tu buk zwyczajny, który w miarę wzrostu wysokości przybiera na szczytach formy skarłowaciałe. Rezerwat ten jest szczególnie malowniczy podczas jesieni, kiedy lasy bukowe mienią się kolorami czerwieni.

02.05.2019 08:59
Trwają prace budowlane przy budowie ścieżki rowerowej w Pieszycach
Trwają prace budowlane przy budowie ścieżki rowerowej w Pieszycach

Trwa budowa ścieżki rowerowej Pieszyce – Kamionki. Inwestycja ta realizowana jest w ramach projektu pn. „Udostępnianie zasobów przyrodniczych poprzez budowę ścieżek rowerowych na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego”.

08.03.2019 10:35
Sóweczka - najmniejsza sowa w Górach Sowich
Sóweczka - najmniejsza sowa w Górach Sowich

To najmniejsza sowa występująca w Górach Sowich, ale również całej Europie. Jak widać na załączonych zdjęciach ma krępą sylwetkę. Okrągła niewielka głowa, spłaszczona, tułów okrągły z krótkim, brunatnym ogonem. Głowa i grzbiet brązowe z białymi lub kremowoszarymi prążkami, gęstymi i drobnymi na głowie. Największe plamy pokrywają barki. Spód ciała biały z podłużnym, ciemnobrązowym plamkowaniem. Krótki ogon pokryty jaśniejszym, poprzecznym prążkowaniem (5 paskami), podobnie prążkowane lotki. Jest charakterystycznie zadarty do góry. W pozycji siedzącej ogon sięga daleko poza czubki skrzydeł, a gdy ptak jest zdenerwowany porusza nim nerwowo na boki, podobnie jak dzierzba, lub w górę i w dół, jak strzyżyk. Skok i palce gęsto pokryte miękkimi piórami. Młode osobniki ciemniejsze, z jednolicie ciemnobrązowymi bokami.

18.02.2019 13:52
Puchacz zwyczajny ozdobą Gór Sowich
Puchacz zwyczajny ozdobą Gór Sowich

W Górach Sowich mieszka również rzadko spotykany Puchacz. Puchacz zwyczajny (łac. bubo bubo) to największa sowa świata!

21.12.2018 10:06
Prawidłowe zachowania turysty na terenach cennych przyrodniczo
Prawidłowe zachowania turysty na terenach cennych przyrodniczo

Unikatowość obszarów cennych przyrodniczo jest magnesem przyciągającym turystów. Jednak na styku przyrody i turystyki rodzi się często wyzwanie. W jaki sposób łączyć te dwa bardzo często stojące w sprzeczności zagadnienia, by efektywnie chronić przyrodę takich obszarów, a jednocześnie udostępniać je turystom?

21.12.2018 09:30    1
Wzgórza Niemczańskie (Natura 2000 PLH 020082)
Wzgórza Niemczańskie (Natura 2000 PLH 020082)

Wzgórza Niemczańskie to wzgórza w południowo-zachodniej Polsce na Przedgórzu Sudeckim w województwie dolnośląskim. Obejmują pasma sąsiadujących wzniesień, wyznaczając zachodni kraniec rozległego mezoregionu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Pasma te mają kształt niewysokich (maks. 418 m n.p.m.), zalesionych grzbietów usytuowanych południkowo. Od wschodniej strony graniczą ze Wzgórzami Strzelińskimi od południa z Obniżeniem Ząbkowickim, od północy z Równiną Wrocławską, a od południowego zachodu z Górami Sowimi. Wzgórza charakteryzują się urozmaiconą rzeźbą terenu. Płaskie szczyty, łagodne jak i bardzo strome stoki poprzecinane dolinami i wąwozami, nadają rzeźbie terenu Wzgórz Niemczańskich niezwykłej urody.

28.04.2018 11:40
Udostępnianie zasobów przyrodniczych poprzez budowę ścieżek rowerowych na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego
Udostępnianie zasobów przyrodniczych poprzez budowę ścieżek rowerowych na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego

Projekt realizowany jest w oparciu o partnerstwo Stowarzyszenia Ziemia Dzierżoniowska (Lidera) z jednostkami samorządu terytorialnego (Partnerami): Powiatem Dzierżoniowskim i Gminą Pieszyce.

22.04.2018 21:18
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

Czosnek niedźwiedzi w niczym nie przypomina znanego wszystkim czosnku pospolitego. Ma kształt liści, a sama roślina wyglądem przywodzi na myśl konwalię (piękną, ale trującą zarazem). Spacerując w słoneczny dzień po lesie, w którym występuje czosnek niedźwiedzi możemy poczuć charakterystyczną dla niego woń  czosnkową.

21.04.2018 23:08
Arnika górska (Arnica montana)
Arnika górska (Arnica montana)

Arnika nazywana również kupalnikiem górskim to bylina charakteryzująca się grubym poziomym kłączem z licznymi korzeniami przybocznymi - wzrasta do 50 cm długości i zdobi sowiogórskie łąki przez całe lato.

02.02.2016 09:53