Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:58

Czerwona księga

Nocek Bechsteina w Górach Sowich
Nocek Bechsteina w Górach Sowich

Nietoperz średniej wielkości o charakterystycznych, dużych uszach. Jego futro na grzbiecie jest brązowe a na brzuchu białawe. Rzadki i tajemniczy - trudny do obserwacji. Zamieszkuje dziuple drzew, zimą bywa spotykany w podziemiach. Jesienią, w tzw. okresie rojenia odwiedza jaskinie, ma to związek z jego typowymi zachowaniami godowymi.

01.03.2019 10:00
Uszatka zwyczajna
Uszatka zwyczajna

Jest to niewiele mniejsza od puszczyka sowa o rozmiarach od 31-37 cm, jednak rozpiętość skrzydeł zbliżona do tego gatunku: 86-100 cm. Uszatki ma na głowie charakterystyczne pęczki piór przypominające uszy. Charakterystyczne pomarańczowe oczy, niekiedy bardziej wpadające w żółć. Ubarwienie to mozaika brązu, szarości, bieli, miejscami żółtawy nalot. Sylwetka smukła, skrzydła długie. Spód ciała jaśniejszy niż wierzch, z podłużnymi kreskami. Samce najczęściej są jaśniejsze od samic. Siedzące na drzewie uszatki dzięki swemu ubarwieniu zlewają się z otoczeniem.

20.01.2019 09:30
Mopek zachodni
Mopek zachodni

Nietoperz ten, to jeden z charakterystycznych gatunków występujących na terenie Gór Sowich. Mopek ma krótki zaokrąglony pysk. Oczy są bardzo małe i wysoko osadzone. Uszy trójkątne, krótkie, szerokie. Ubarwienie sierści od ciemnobrązowej po czarną, z białymi bądź żółtymi zakończeniami włosów na grzbiecie. Spód ciała jest nieznacznie jaśniejszy, ciemnoszary. Naga skóra jest brązowoczarna. Skrzydła długie, ciemne. Błona skrzydeł przyczepiona jest do nasady palców stóp.

15.01.2019 09:14    1
Zanokcica serpentynowa (Aspelenium adulterinum)
Zanokcica serpentynowa (Aspelenium adulterinum)

Należy do paproci i dorasta zaledwie do 25 cm. Najczęściej występuje w okolicach skał serpentynitowych (stąd jej nazwa) o dużej zawartości magnezu i niklu. Jej liście mają od 5 do 25 cm długości, pojedynczo pierzaste. Charakterystyczną cechą rozpoznawczą jest dwubarwna oś liścia. Jej górna część jest zielona, natomiast spodnia część jest brązowa. Zanokcica serpentynowa jest rośliną rdzenną, a powstała na skutek krzyżówki zanokcicy skalnej i zielonej. W Polsce jest zaledwie kilkanaście stanowisk zanokcicy serpentynowej, a część z nich znajduje się na terenie Gór Sowich.

20.11.2018 11:16
Nocek duży
Nocek duży

Nocek duży jest największym gatunkiem nietoperza, należącym do stałych elementów fauny w Górach Sowich.

22.04.2018 20:59    3
Nocek Orzęsiony
Nocek Orzęsiony

Średniej wielkości nietoperz. Uszy brązowe, z charakterystycznym prostokątnym wcięciem. Pysk jasnoszary. Sierść dosyć długa. Ubarwienie futra po stronie grzbietowej w czerwonobrązowych tonacjach. Spód ciała jest nieco jaśniejszy, szarobrązowy. Skrzydła szerokie, brązowawe. U osobników młodych sierści barwy szarej, pysk nieco ciemniejszy. W regionie Gór Sowich spotykany regularnie od kilkunastu lat.

22.04.2018 09:56
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

Czosnek niedźwiedzi w niczym nie przypomina znanego wszystkim czosnku pospolitego. Ma kształt liści, a sama roślina wyglądem przywodzi na myśl konwalię (piękną, ale trującą zarazem). Spacerując w słoneczny dzień po lesie, w którym występuje czosnek niedźwiedzi możemy poczuć charakterystyczną dla niego woń  czosnkową.

21.04.2018 23:08
Arnika górska (Arnica montana)
Arnika górska (Arnica montana)

Arnika nazywana również kupalnikiem górskim to bylina charakteryzująca się grubym poziomym kłączem z licznymi korzeniami przybocznymi - wzrasta do 50 cm długości i zdobi sowiogórskie łąki przez całe lato.

02.02.2016 09:53